2020 Yılı İl Tüketici Hakem Heyeti

08 Ocak 2021Siirt Ticaret İl Müdürü İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Ramazan BOZKURT Tüketici Hakem Heyeti Başvuruları Hakkında Bilgiler Paylaştı.
Siirt Ticaret İl Müdürlüğü Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına 2020 Yılında 1354 Adet Başvuru Yapıldığı belirtildi.
Siirt Ticaret İl Müdürlüğü bünyesinde bulunan ve Siirt Ticaret İl Müdürü Ramazan BOZKURT’un başkanlığını yaptığı İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına 2020 yılında toplam 1.354 adet tüketici uyuşmazlığı başvurusu yapıldı. Tüketici Hakem Heyeti 2019 yılında devredilen dosyalarla birlikte toplam 1.261 adet tüketici uyuşmazlık başvurusunu karara bağladı. Tüketici Hakem Heyetinin vermiş olduğu kararların 752 adedi tüketici lehine, 501 adedi ise tüketici aleyhine sonuçlandı. 8 adet karar ise görevsizlikle sonuçlandı.
2020 yılında Siirt Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına yapılan başvuruların sektörlere göre dağılımı da belli oldu. Buna göre başvurular;
 
Perakende Ticaret Sektörü (Ayakkabı, Cep Telefonu vb.) : 899 
Abonelik Hizmetleri Sektörü:187
Finansal Hizmetler Sektörü: 143
Diğer Hizmetler: 125
Adet olarak gerçekleşti. Böylece en fazla başvuru perakende ticaret sektöründe (ayakkabı, cep telefonu gibi ürünler) yapılmış oldu.
2020 Yılında Tüketici Hakem Heyetine e-devlet Üzerinden Yapılan Başvurular Arttı.
Tüketiciler 2020 yılında, Covid-19 salgınına karşı alınan tedbirleri de dikkate alarak elektronik ortamda başvuru yapmayı tercih etti. Yapılan başvuruların yaklaşık üçte biri elektronik ortamda e-devlet kapısı üzerinden alındı. Tüketici uyuşmazlıkları başvuruları e-Devlet kapısı üzerinden Tüketici Bilgi Sisteminde (TÜBİS) (https://tuketicisikayeti.ticaret.gov.tr) elektronik ortamda yapılabilmektedir. Ayrıca, Tüketiciler yaşamış oldukları uyuşmazlıklar için, Siirt Ticaret İl Müdürlüğü Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına gelerek başvurabilecekleri gibi İlçe Kaymakamlıklarında bulunan irtibat bürolarına da başvurabilmektedir.
Tüketici Hakem Heyetine Başvurularda Üst Limit 11.330TL Oldu.
 
Tüketiciler, 2021 yılında 11.330 TL’ye kadar olan uyuşmazlık başvurularını Tüketici Hakem Heyetine yapabileceklerdir. Bu limiti aşan tüketici uyuşmazlıklarında ise Tüketici Mahkemeleri görevli bulunmaktadır.
Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda uyulması zorunlu parasal sınırlar, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 9,11’lik yeniden değerleme oranında tekrar belirlenerek İlimiz Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı için 11 bin 330 TL olarak belirlenmiştir. 
2020 Yılında Tüketici Hakları Kapsamında 167 Firma Denetlendi.
Ticaret İl Müdürlüğü tarafından 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 6585 Sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında fiyat etiketi, garanti belgesi, tanıtma ve kullanma kılavuzu, yerli üretim logosu, indirimli satış, satıştan kaçınma, mesafeli sözleşmeler, kampanyalı satışlar ve haksız fiyat artışlarına yönelik olarak 167 firma denetlenerek 12 bin 791 ürün incelendi. 59 firmada ise haksız fiyat artışı denetimleri kapsamında denetimler yapıldı. Bu kapsamda İşletmelerin cezai yaptırımla karşılaşmamak için fiyat etiketleri, garanti belgeleri vb. gibi hususlara dikkat ederek yasal süreçlere uygun hareket etmesi gerekmektedir. 
Tüketicilerimizin de alış veriş yaparken özellikle internette ve mesafeli satışlarda satıcı bilgilerine dikkat etmeleri, güvenilir siteleri tercih etmeleri ve ürün bilgilerini ve fiyatlarını iyi araştırarak alış veriş yapmaları, fatura, sözleşme gibi kanıtlayıcı belgeleri almalarına dikkat etmeleri, buna rağmen herhangi bir olumsuzlukla karşılaştıklarında ise yasal haklarını kullanmalarını ihmal etmemeleri gerekmektedir.
Tüketicilerimiz ALO 175 Tüketici Danışma Hattını arayarak tüketici şikâyetlerini bildirebilir veya tüketici hakları ile ilgili her türlü bilgi alabilmektedir.
Haksız fiyat artışlarına karşı şikâyetler ise İl Müdürlüğümüze direk bildirebileceği gibi Haksız Fiyat Artışı Şikâyet Bildirimi Mobil Uygulamasından da bildirebilmektedir.